HIK DS-2SE4C215MWG-E/12(F0) TandemVu 4-inch 2 MP 15X Colorful & IR Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- Captures a large area and great details at the same time
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance with powered-by-DarkFighter technology and ColorVu technology
- Secures an expansive area with 15 × optical zoom and 16 × digital zoom
- Supports WDR, HLC, BLC, 3D DNR, defog, regional exposure, regional focus
- Expansive night view with up to 100 m IR distance & 30 m white light
- Supports 12 VDC & PoE+
- Focuses on human and vehicle targets classification based on deep learning
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | [Bullet channel] 1/2.8" Progressive Scan CMOS, [PTZ channel] 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination |
[Bullet channel]: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light; [PTZ channel]: Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.001 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | yes |
| Day & Night | ICR |
| Zoom | [PTZ channel] 15 × optical, 16 × digital |
| White Balance | auto;ATW;sodium lamp;fluorescent lamp;indoor;outdoor;MWB;Locked WB |
| Max. Resolution | [Bullet channel] 1920 × 1080, [PTZ channel] 1920 × 1080 |
| Lens | |
| Focus | auto,manual,semi-auto |
| Focal Length | [Bullet channel]: 2.8 mm; [PTZ channel]: 5 to 75 mm, 15 × optical |
| Zoom Speed | [PTZ channel]: approx. 2.3 s |
| FOV |
[Bullet channel]:Horizontal field of view: 106.1°, Vertical field of view: 56.8°,Diagonal field of view: 126.5°; [PTZ channel]: Horizontal field of view: 54.8° to 4° (wide-tele), Vertical field of view: 31.4° to 2.3° (wide-tele), Diagonal field of view: 62.2° to 4.6°(wide-tele) |
| Aperture | [Bullet channel]: F1.0; [PTZ channel]: F1.6 |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | [PTZ channel]: IR; [Bullet channel]: White Light |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Supplement Light Range | [PTZ channel]: up to 100 m; [Bullet channel]: up to 30 m |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -15° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 80°/s, preset speed: 80°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 80°/s, preset speed 80°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | preset,frame scan,tilt scan,patrol scan,random scan,auto scan,pattern scan,panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | Preset,pattern scan,patrol scan,tilt scan,auto scan,random scan,frame scan,panorama scan,dome reboot,dome adjust,aux output |
| Exception Detection | IP address conflict, HDD full, illegal login, HDD error, network disconnected, Abnormal Reboot |
| Video | |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Stream Type | main stream, sub-stream, third stream |
| Main Stream |
[Bullet channel]: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) [PTZ channel]: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream |
[Bullet channel]: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) [PTZ channel]: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
[Bullet channel]: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) [PTZ channel]: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265,H.264,MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 kbps to 16384 kbps |
| H.264 Type | main profile,baseline profile,high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| Scalable Video Coding (SVC) | yes |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711,G.722.1,G.726,MP2L2,PCM,AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 32 to 192 Kbps (MP2L2),16 to 64Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz,16 kHz,32 kHz,48 kHz |
| Environment Noise Filtering | yes |
| Smart Features | |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Network | |
| Protocols | DHCP,FTP,HTTPS,TCP/IP,ICMP,HTTP,SFTP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP,PPPoE,NTP,UPnP,SMTP,SNMP,IGMP,802.1X,QoS,IPv4/IPv6,UDP,Bonjour,WebSocket,WebSockets |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),auto network replenishment (ANR) |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Simultaneous Live View | 20 |
| User/Host | 32 |
| Security | 802.1X authenticated access,MAC address binding,Authenticated username and password,IP address filter,HTTPS encryption |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | IE 10+, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+ |
| Image | |
| Day/Night Switch | day, night, auto, scheduled-switch |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB WDR |
| Defog | Digital defog |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| Image Settings | sharpness,saturation,brightness,contrast |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | [Bullet channel] 8 programmable polygon privacy masks, [PTZ channel] 24 programmable polygon privacy masks; mask color or mosaic configurable |
| SNR | ï¼?2dB |
| Interface | |
| Ethernet Interface | RJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC, up to 256 GB |
| Alarm | 1 alarm input |
| Alarm Output | 1 alarm output |
| Audio | 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% |
| Audio Output | 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Reset | yes |
| Event | |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception,alarm input and output |
| Smart Event | audio exception detection,region exiting detection,region entrance detection,intrusion detection,Line crossing detection |
| Linkage | [Bullet channel] Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, and trigger recording, [PTZ channel] Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Deep Learning Function | |
| Face Capture | [Bullet channel] no,[PTZ channel] yes |
| General | |
| General Function | mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Power | DC12V, PoE+ |
| Power Consumption and Current | Max. 24 W, including max. 2.6 W for heater and max. 11 W for supplement light |
| Operating Condition | humidity lower than 90%RH ,-30â„?to 65â„?(-22°F to 149°F) |
| Demist | Demist by heating the glass |
| Material | ADC12 |
| Dimension | Ø 166 mm × 375 mm (Ø 6.5" × 14.7") |
| Weight | Approx. 2.4 kg (13.2 lb.) |
| Approval | |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013),TVS 6000 V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



