HIK DS-2XS6F85G1-I(L)C1/4G 8MP Wildlife Network Camera
Precio regular
$10,000.00
Our standard leading time is estimated to be 40 working days, even if it is shown as in stock, please confirm this inventory and lead time before purchasing.
Unless otherwise stated, customs duties are not included in the final purchase price.
No se pudo cargar la disponibilidad para recoger
Get More Information
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- High-sensitivity PIR detector to realize accurate detection of wild animals and high-definition image acquisition with the detection range covering horizontal 90° ± 5°
- Ultra-low power consumption: support sleep mode and performance mode. In sleep mode, the standby time can be up to 125 days
- Support short-range WLAN AP function to conveniently debug, record, and preview the video
- Clear imaging against strong back light due to 120 dB true WDR technology
- Advanced infrared technology with IR distance up to 15 m
- Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB
- Supports LTE-TDD/LTE-FDD/WCDMA/GSM to realize wireless connection
- Supports GPS positioning
- Built-in microphone for real-time audio security
Technical Specifications
| Camera | |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | -I: IR cut filter, -L: 24/7 color imaging |
| Lens | |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 108.1°, vertical FOV 53.2°, diagonal FOV 132.7° 6 mm, horizontal FOV 60.0°, vertical FOV 34.8°, diagonal FOV 67.8° |
| Aperture | F1.6 |
| Lens Mount | M12 |
| DORI | |
| DORI | 2.8 mm: D: 97.4 m, O: 38.7 m, R: 19.5 m, I: 9.7 m 6 mm: D: 140 m, O: 55.6 m, R: 28.0 m, I: 14 m |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | -I: IR, -L: White Light |
| IR Wavelength | -I: 850 nm |
| Supplement Light Range | Up to 15 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Video | |
| Main Stream | 50 Hz: 12.5 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 15 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Video Compression | Main stream: H.265 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.265 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 |
| Audio | |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Type | Mono sound |
| Network | |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G),ISAPI,SDK,ISUP |
| Protocols | TCP/IP, IPv6, DDNS, RTSP, HTTPS, HTTP, FTP, QoS, Bonjour, SNMP, WebSocket, WebSockets |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Network Storage | Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 13+, Edge 89+ |
| Mobile Communication | |
| Frequency | LTE-TDD Band 38/40/41 LTE-FDD Band 1/3/5/7/8/20/28 WCDMA Band 1/5/8 GSM 850/900/1800MHz |
| Standard | LTE-TDD/LTE-FDD/WCDMA/GSM |
| Image | |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Image Enhancement | BLC,HLC,Defog,3D DNR |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Transducer | |
| Transducer Type | PIR |
| Detection Range | Up to 15 m |
| Detection Angle | 2.8 mm: Horizontal: 90° ± 5°, vertical: 25° ± 5°; 6 mm: Horizontal: 50° ± 5°, vertical: 20° ± 5° |
| Satellite Positioning | |
| Satellite Positioning Detection | Support GPS and searching longitude and latitude of the device |
| Interface | |
| Built-In Microphone | 1 built-in microphone |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Ethernet Interface | 1 six-core 1.25 mm interface (it can be transferred as 1 12 VDC coaxial interface and 1 RJ 45 10 m/100 m self-adaptive Ethernet port) |
| Reset Key | Yes, Press to switch between performance mode and proactive mode. Hold the button for 10 sec to restore to defaults. |
| Event | |
| Basic Event | Exception,PIR Alarm |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording |
| General | |
| Power | 6 to 15 VDC, 1.03 to 0.73 A, max. 6.2 W |
| General Function | Heartbeat,one-key reset,anti-banding,password protection,watermark, IP address filter |
| Material | Plastic |
| Dimension | With antennas folded: 172.8 mm × 139.7 mm × 86.7 mm (6.8" × 5.5" × 3.4"), with antennas extending: 283.3 mm × 139.7 mm × 86.7 mm (11.2" × 5.5" × 3.4") |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Package Dimension | 260 mm × 217 mm × 241 mm (10.2" × 8.5" × 9.5") |
| Weight | Approx. 0.63 kg (1.39 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 1.588 kg (3.5 lb.) |
| Storage Conditions | -20 °C to 60 °C (-4 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup And Operating Conditions | -20 °C to 60 °C (-4 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Battery | |
| Battery Type | Chargeable lithium battery or 5AA dry cell |
| Battery Voltage | Rated voltage: 7.2 VDC Charging voltage: 8.4 VDC Discharging cut-off voltage: 5.6 VDC |
| Capacity | 9.4 Ah |
| Operating Temperature | -20 °C to 60°C (-4 °F to 140 °F) |
| Cycle Lifetime | Cycle lifetime is calculated under the condition that the camera captures pictures 10 times per day (9 times during the day and 1 time at night), uploads once per day, and keeps alive for 3 hours per day with the ambient temperature at 25 °C (77 °F). Cycle lifetime: 125 days Make sure the battery is fully charged before using the device. |
| Approval | |
| RF | CE-RED: EN 301489-1 V2.2.3, EN 301489-17 V3.2.4, EN 301489-52 V1.2.1, EN 300 328 V2.2.2, EN IEC 62311:2020 |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A11:2020+A1:2020,EN 50130-4:2011+A1:2014, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |




