HIK DS-2XS2T41G1-ID/4G 4MP Solar-powered Security Camera Setup
Impossible de charger la disponibilité de la réception
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- High quality imaging with 4 MP resolution
- Standalone with solar panel and built-in battery
- Support human and vehicle detection
- Provide real-time security via built-in two-way audio
- Water and dust resistant (IP67)
- Support 4G (LTE-TDD/LTE-FDD/TD-SCDMA) communication
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | B/W: 0.01 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Solar panel: tilt: -45° to 45°, rotate:-30° to 30° |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed focal lens, 4 and 6 mm optional |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | 4mm: F1.28, 6mm: F1.6 |
| Depth Of Field | 4 mm: 2.7 m to ∞ 6 mm: 5.9 m to ∞ |
| Focal Length & FOV | 4 mm, Horizontal FOV: 79°, Vertical FOV: 43°, Diagonal FOV: 93° 6 mm, Horizontal FOV: 49°, Vertical FOV: 26°, Diagonal FOV: 57° |
| Lens Mount | M12 |
| DORI | |
| DORI | 4 mm, D: 77 m, O: 30 m, R: 15 m, I: 7 m 6 mm, D: 128 m, O: 50 m, R: 25 m, I: 12 m |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Performance mode: up to 30 m, proactive mode: up to 10 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Video | |
| Main Stream | 50 Hz: 12.5 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 15 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 12.5 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 15 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265/ H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, H.264+ and H.265+: main stream supports under performance mode |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Region Of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Audio | |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Network | |
| Security | Password protection, complicated password, basic and digest authentication for HTTP, TLS 1.1/1.2/1.3, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, DHCP, DNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, IGMP, QoS, UDP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Network Storage | Auto Network Replenishment (ANR) |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Mobile Communication | |
| SIM Card Type | Micro SIM |
| Uplink And Downlink Data Rate | Cat 4, uplink: 50 Mbps, downlink: 150 Mbps |
| Frequency | EU: LTE-TDD: B38/B40/B41 LTE-FDD: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 WCDMA: B1/B5/B8 GSM: B3/B5/B8 LA: LTE-TDD: B38/B40 LTE-FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B28/B66 WCDMA:B1/B2/B3/B4/B5/B8 GSM: B2/B3/B5/B8 |
| Standard | LTE-TDD,LTE-FDD,WCDMA,GSM |
| Image | |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Transducer | |
| Transducer Type | PIR + Radar |
| Detection Angle | 4 mm : Horizontal: 80°, vertical: 42°,6 mm:Horizontal: 50°, vertical: 22° |
| Detection Range | Up to 12 m |
| Interface | |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in eMMC storage, up to 8 GB, Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB,For eMMC storage, 5 GB is available for recording. |
| Built-In Microphone | Yes |
| Built-In Speaker | Yes |
| Reset Key | Yes |
| Event | |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,network disconnected,IP address conflict,illegal login,HDD full,HDD error |
| Linkage | Upload to NAS/memory card,notify surveillance center,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| General | |
| Power | Power Consumption and Current: Typical power scenarios: 1.85 W (4G working) Standby scenarios: 80 mW Max. power consumption: 7 W Power Supply: 12 VDC *For debugging only 6.5 W (deviation: ± 1 W) Solar panels Power Interface: Power supply interface: Ø5.5 mm coaxial power plug Extened solar panel: Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Material | Plastic |
| Storage Conditions | 0 °C to 50 °C (32 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,mirror,flash log |
| Startup And Operating Conditions | 0 °C to 50 °C (32 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Dimension | 213.7 mm × 292.4 mm × 188.7 mm (8.4" × 11.5" × 7.3") |
| Package Dimension | 345 mm × 240 mm × 292 mm (13.6" × 9.4" × 11.5") |
| Weight | Approx. 1.42 kg (3.1 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 2.07 kg (4.6 lb.) |
| Battery | |
| Battery Type | Ternary Lithium |
| Capacity | 51.46 Wh |
| Max. Charging Voltage | 12.6 V |
| Operating Temperature | Charging: 0 °C to 45 °C (32 °F to 113 °F) Discharging: -20 °C to 50 °C (-4 °F to 122 °F) |
| Battery Voltage | 8.1 V to 12.6 V |
| Battery Life | More than 800 cycles |
| Cycle Lifetime | Proactive mode: 1.5 days, Standby mode: 11 days |
| Battery Weight | Approx. 185 g (0.4 lb.) |
| Approval | |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, *CE and RCM certifications are only for the device sold in the European region. |
| RF | CE-RED: EN 301489-1 V2.1.1 (BT or 2.4G), EN 301489-17 V3.1.1 (BT or 2.4G), EN 300328 V2.1.1 (BT or 2.4G), EN 62311: 2008 (BT or 2.4G) *CE certification is only for the device sold in the European region. |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, LOA: IEC/EN 60950-1, *CE and LOA certifications are only for the device sold in the European region. |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006, *CE certification is only for the device sold in the European region. |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



