HIK DS-2DE2A204IW-DE3(S6) 2-inch 2 MP 4x Zoom IR Mini PT Dome Network Camera
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance via powered-by-DarkFighter technology
- Clear imaging against strong back lighting due to 120 dB WDR technology
- Pan and tilt ability enables camera to monitor zones of interest
- 4x optical zoom allows for closer viewing of subjects in expansive areas
- Up to 20 m IR range ensures safety at night
- Water and dust resistant (IP66) and vandal proof (IK10)
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.5, AGC ON), B/W: 0.001 Lux @ (F1.5, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 4x optical, 16x digital |
| Slow Shutter | Yes |
| Lens | |
| Focal Length | 2.8 to 12 mm |
| FOV | Horizontal FOV 100.5° to 32.66°, vertical FOV 52.84° to 18.356°, diagonal FOV 120.26° to 37.5° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | Max. F1.5 |
| Zoom Speed | Approx. 2 s |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | IR Distance: up to 20 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 0° to 355° |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90° |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 100°/s; preset speed: 100°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 100°/s, preset speed 100°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Park Action | Preset |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset, dome reboot, dome adjust |
| Power-off Memory | Yes |
| Video | |
| Main Stream |
50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream |
50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression |
Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC |
| Audio Bit rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/32Kbps(PCM)/16-64Kbps(AAC) |
| Audio Sampling Rate | AAC: 16 kHz, 32 kHz, 48 kHz; MP2L2: 16 kHz, 32 kHz, 48 kHz; PCM: 8 kHz, 16 kHz, 32 kHz, 64 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Network | |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Version 18.12, Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| User/Host | Up to 32 users; 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| Client | iVMS-4200, HikCentral Pro, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 10-11, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 11+ |
| Image | |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ï¼?2dB |
| Defog | Digital Defog |
| Image Stabilization | No |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks, mask color or mosaic configurable |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Interface | |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | 1 built-in microphone, picking up sounds in the radius up to 5 meters |
| Audio |
1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Reset | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 60 mA |
| Event | |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception |
| Smart Event | Face detection, line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection, audio exception detection |
| Alarm Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger recording, and PTZ actions (such as preset) |
| General | |
| Power | 12 VDC, Max. 9.2 W; PoE (802.3af) |
| Dimension | Ø 130.7 mm ×101.7 mm (Ø 5.15" × 4.00") |
| Weight | Approx. 530 g (1.17 lb.) |
| Operating Condition | -20 °C to 60 °C (-4 °F to 140 °F). Humidity 90% or less (non-condensing) |
| General Function | Mirror, password protection |
| Approval | |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013), IK10, TVS 4000V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
| Application Scene | |
| Application Scene | - |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



