HIK DS-2AE4225T-D 4-inch 2 MP 25X Powered by DarkFighter Analog Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance via powered-by-DarkFighter technology
- Clear imaging against strong back lighting due to 120 dB WDR technology
- Pan and tilt ability enables camera to monitor zones of interest
- 25 × optical zoom allows for closer viewing of subjects in expansive areas
- Water and dust resistant (IP66)
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination |
Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON) B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON) |
| Shutter Speed |
PAL: 1/1 s to 1/10,000 s NTSC: 1/1 s to 1/10,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 25× optical, 16 × digital |
| Lens | |
| Focal Length | 4.8 mm to 120 mm, 25 × optical |
| FOV |
Horizontal FOV: 57.6° to 2.5° (wide to tele) Vertical FOV: 34.4° to 1.4° (wide to tele) Diagonal FOV: 64.5° to 2.9° (wide to tele) |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | F1.6 to F3.5 |
| Zoom Speed | Approx. 3.6 s (optical, wide to tele) |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Movement Range (Tilt) | -5° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed |
Pan manual speed: 0.1° to 100°/s Pan preset speed: 100°/s |
| Tilt Speed |
Tilt manual speed: 0.1° to 80°/s Tilt preset speed: 80°/s |
| Proportional Pan | Rotation speed can be adjusted automatically according to zoom multiples |
| Presets | 256 |
| Preset Freezing | Yes |
| Patrol Scan | 10 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 5 patterns, record time over 10 minutes for each scan |
| Park Action | Preset/Patrol/Pattern/Pan Scan/Tilt Scan/Panorama Scan/Day Mode/Night Mode/None |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset/Patrol/Pattern/Pan Scan/Tilt Scan/Panorama Scan/Day Mode/Night Mode/Zero Calibration/None |
| Power-off Memory | Yes |
| Video | |
| Frame Rate |
50Hz: 25fps @(1920 × 1080) 60Hz: 30fps @(1920 × 1080) |
| Network | |
| Protocols | UTC protocol (or HIKVISION-C protocol in previous DVR) |
| Image | |
| Image Settings | AGC, white balance |
| Wide Dynamic Range (WDR) | �20 dB |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 8 programmable privacy masks |
| Regional Focus | Yes |
| Interface | |
| Video Output | Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS video output, (NTSC or PAL composite, BNC) |
| Alarm | 2 alarm inputs, 1 alarm output |
| RS-485 |
Half-duplex mode Self-adaptive HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D protocol |
| General | |
| Power | 12 VDC, max. 16 W |
| Dimension | ? 179.4 × 239.5 mm (? 7.1" × 9.4") |
| Approx. 2 kg (4.41 lb.) | |
| Operating Condition | -30° C to 65° C (-22° F to 149° F). Humidity 90% or less |
| Language | English |
| Approval | |
| Protection | IP66 (outdoor dome), TVS 4,000 V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



