HIK DS-2DF6A436X-AELY(T5) 6-inch 4MP 36X DarkFighter Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- 1/1.8" Progressive Scan CMOS
- High quality imaging with 4 MP resolution
- Excellent low-light performance with DarkFighter technology
- 36× optical zoom and 16× digital zoom provide close up views over expansive areas
- Supports rapid focus
- Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
- Supports face capture to detect, capture, grade, and select faces in motion
- Supports road traffic to detect vehicles
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.8ï¼?progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0005 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | yes |
| Focus | auto;semi-auto;manual |
| Day & Night | ICR |
| Day/Night Switch | day, night, auto, scheduled-switch |
| BLC | yes |
| WDR | 140 dB WDR |
| HLC | yes |
| 3D DNR | yes |
| Defog | yes |
| EIS | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| White Balance | auto;ATW;sodium lamp;fluorescent lamp;indoor;outdoor;MWB;Locked WB |
| Digital Zoom | 16x |
| Optical Zoom | 36x |
| Privacy Mask | up to 24 masks;polygon region ;mosaic mask ;mask color configurable |
| DORI |
Detect (25 px/m): 2965.5 m Observe (63 px/m): 1176.8 m Recognize (125 px/m): 604.1 m Identify (250 px/m): 302.1 m |
| SNR | �2dB |
| General Function | mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Optical Defog | yes |
| Lens | |
| Focal Length | 6.0 mm to 216 mm, 36× Optical |
| Zoom Speed | approx. 4.5 s |
| FOV |
Horizontal field of view: 56.6° to 1.7° (wide-tele), Vertical field of view: 33.7° to 0.9° (wide-tele), Diagonal field of view: 63.4° to 1.9° (wide-tele) |
| Aperture | F1.2 |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 300°/s; preset speed: 540°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 240°/s, preset speed 400°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan;dome reboot;dome adjust;aux output |
| Video | |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Main Stream |
50 Hz: 25 fps (2560×1440, 1920×1080, 1280×960, 1280×720) 60 Hz: 30 fps (2560×1440, 1920×1080, 1280×960, 1280×720) |
| Sub-Stream |
50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265;H.264;MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | baseline profile;main profile;high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| SVC | yes |
| ROI | fixed region |
| Audio | |
| Audio Compression | G.722.1;G.711alaw;G.711ulaw;MP2L2;G.726;PCM |
| Audio Bit rate | 64 Kbps(G.711)/16 Kbps(G.722.1)/16 Kbps(G.726)/32~192 Kbps(MP2L2) |
| Network | |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS);ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ISAPI;Hikvision SDK;ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T);Open-ended API;Third-party management platform;ISUP;Ehome |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Smooth Streaming | yes |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Client | Hikcentral;iVMS-4200;Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Interface | |
| Communication Interface | RJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Alarm Input | 7 alarm inputs |
| Alarm Output | 2 alarm outputs |
| Audio Input | 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% |
| Audio Output | 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Video Output | NTSC;PAL;1.0V[p-p]/75Ω;BNC connector |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| General | |
| Power | 24 VAC±25% (Max. 45 W, including max. 6 W for heater), Hi-PoE (Max. 50 W, including max. 6 W for heater) |
| Operating Conditions | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F),Humidity: â‰?95% |
| Dimensions | ⌀ 231.1 mm × 355.6 mm (⌀ 9.10" × 14") |
| Weight | Approx. 6 kg (13.23 lb.) |
| Web Client Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Approval | |
| EMC |
FCC SDoC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety |
UL (UL 62368-1) CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (SANS IEC60950-1) |
| Environment |
CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X |
| Protection | IP67 Standard;IK10;Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection,±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line,IEC61000-4-5 |
| Smart Features | |
| Perimeter Protection |
Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Face Capture | Support detecting up to 30 faces at the same time. Support detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and output the best face picture of the face. |
| Road Traffic | Support vehicle detection (license plate number,vehicle model, and vehicle color recognition) |
| Basic Event | alarm input and output;motion detection;video tampering alarm;exception |
| Smart Event | object removal detection;unattended baggage detection;vandal-proof alarm;parking detection;region entrance detection;region exiting detection;line crossing detection;intrusion detection;audio exception detection |
| Smart Tracking | manual tracking;auto-tracking;event tracking |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



