HIK DS-2DF7C445IXR-AEL(T5) 7-inch 4 MP 45X DarkFighter IR Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- 1/1.8" Progressive Scan CMOS
- High quality imaging with 4 MP resolution
- Excellent low-light performance with DarkFighter technology
- 45× optical zoom and 16× digital zoom provide close up views over expansive areas
- 120 dB WDR, 3D DNR, HLC, Smart IR
- Expansive night view with up to 300 m IR distance
- Supports rapid focus
- Water and dust resistant (IP66)
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.5, AGC ON), B/W: 0.0005 Lux @ (F1.5, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| HLC | Yes |
| Zoom | 45 × optical, 16 × digital |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Lens | |
| FOV |
Horizontal field of viewï¼?0.2° to 1.7° Vertical field of viewï¼?5.2° to 1° Diagonal field of viewï¼?7.4° to 1.8 ° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
| Zoom Speed | Approx. 8.5 s |
| Focal Length | 5.9 to 265.5 mm |
| Aperture | Max. F1.5 |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 300 m |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -15° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s; preset speed: 240°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 200°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Video | |
| Main Stream |
50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream |
50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression |
Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | Baseline profile, main profile, high profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Bit Rate | MP2L2: 32 kbps, 40 kbps, 48 kbps, 56 kbps, 64 kbps, 80 kbps, 96 kbps, 112 kbps, 128 kbps, 144 kbps, 160 kbps |
| Network | |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication, watermark, IP address filter, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Client | iVMS-4200, HikCentral, Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Image | |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Defog | Digital defog |
| Image Stabilization | EIS (Built-in gyroscope to improve EIS performance) |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks, mask color or mosaic configurable |
| SNR | �52 dB |
| Interface | |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Event | |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception, alarm input and output |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection, audio exception detection |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking |
| Alarm Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Deep Learning Function | |
| Face Capture |
Detects up to 15 faces simultaneously. Supports detecting, capturing, grading, selecting of face in motion, and outputs the best face picture |
| General | |
| Power |
24 VAC, 3.0 A, 50/60 Hz & Hi-PoE, 42.5 to 57 VDC, 1.41 A (Max. 40 W, includes max. 16 W for IR and max. 10 W for heater) |
| General Function | Mirror, password protection |
| Dimension | Ø 226 mm × 354 mm (Ø 8.90" × 13.94") |
| Weight | Approx. 5.0 kg (11.02 lb.) |
| Approval | |
| EMC |
FCC SDoC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety |
UL (UL 62368-1) CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (SANS IEC60950-1) |
| Environment |
CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013), Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection, ±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line, IEC61000-4-5 |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



