HIK DS-2DF8C442IXS-AELW(T5) 8-inch 4 MP 42X DarkFighter IR Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- 1/1.8" progressive scan CMOS
- High quality imaging with 4 MP resolution
- Excellent low-light performance with DarkFighter technology
- 42× optical zoom and 16× digital zoom provide close up views over expansive areas
- Expansive night view with up to 400 m IR distance
- Water and dust resistant (IP67) and vandal resistant (IK10)
- Supports face capture to detect, capture, grade, and select faces in motion
- Supports road traffic to detect vehicles
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0005 Lux @ (F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 42x optical, 16x digital |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Lens | |
| Focus | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
| Focal Length | 6.0 mm to 252 mm |
| Zoom Speed | Approx. 4.5 s |
| FOV |
Horizontal field of view: 56.6° to 1.7° (wide-tele), Vertical field of view: 33.7° to 0.9° (wide-tele), Diagonal field of view: 63.4° to 1.9° (wide-tele) |
| Aperture | Max. F1.2 |
| Illuminator | |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | up to 400 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Video | |
| Main Stream |
50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz: 24 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream |
50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression |
Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2) |
| Network | |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | ISUP, ISAPI, Hikvision SDK, Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T) |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.3, host authentication (MAC address) |
| Client | HikCentral, iVMS-4200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Image | |
| Day/Night Switch | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB |
| Defog | Optical defog |
| Image Stabilization | EIS (Built-in gyroscope to improve EIS performance) |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | Up to 24 masks, mosaic mask, mask color configurable, rectangle region |
| SNR | �52 dB |
| Interface | |
| Video Output | 1.0 V[p-p]/75 Ω, PAL, NTSC, BNC connector |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC cards, up to 256 GB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Event | |
| Basic Event | Audio exception, motion detection, video tampering alarm, alarm input, alarm output, exception |
| Smart Event | Line crossing detection, region entrance detection, unattended baggage detection, object removal detection, intrusion detection, region exiting detection, vandal-proof alarm, audio exception detection |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking |
| Alarm Linkage | Preset, patrol scan, pattern scan, memory card video recording, alarm output, sending email, notify surveillance center, upload to FTP, NAS video recording |
| Deep Learning Function | |
| Face Capture | Support detecting up to 30 faces at the same time. Support detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and output the best face picture of the face |
| Face Comparison | Yes |
| Perimeter Protection |
Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Road Traffic and Vehicle Detection | |
| Road Traffic | Support vehicle detection (license plate number,vehicle model, and vehicle color recognition) |
| General | |
| Operating Condition | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F), Humidity: â‰?95% |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Power Consumption and Current | 24 VAC (Max. 62 W, including max. 12 W for IR and max. 8 W for heater), PoE 802.3 bt (Max. 51 W, including max. 12 W for IR and max. 8 W for heater) |
| Wiper | Yes. Rain-sensing auto control |
| Dimension | Ø 267 mm × 430 mm (Ø 10.51" × 16.93") |
| Weight | Approx. 9.6 kg (21.16 lb.) |
| Approval | |
| EMC |
FCC SDoC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety |
UL (UL 62368-1) CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (SANS IEC60950-1) |
| Environment |
CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 Standard, IK10 (IEC 62262:2002), 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



