HIK DS-2DF9C453LXG-LW 9C Series 4 MP 53X DarkFighter Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- 1/1.2" progressive scan CMOS
- Full-color image output
- Up to 2560 × 1440 resolution
- Min. illumination: Color: 0.0005 Lux @(F1.6, AGC ON) B/W: 0.0001 Lux @(F1.6, AGC ON);0 Lux with light
- 53× optical zoom, 16× digital zoom
- 140 dB WDR, 3D DNR, HLC, BLC, EIS, Optical Defog
- Support H.265+/H.265 video compression
- Support rapid focus
- Deep-learning-based target classification algorithm for auto-tracking 2.0 and perimeter protection
- Up to 800 m laser distance. Smart supplement light
- Rain-sensing auto wiper
- Smart pan-tilt correction
Technical Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/1.2" progressive scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560x1440 |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.6, AGC ON),0 Lux with light |
| Shutter Speed | 1/1 to 1/30,000s |
| Zoom | 53x optical, 16x digital |
| Slow Shutter | Yes |
| Lens | |
| Focal Length | 6.6 mm to 350 mm |
| FOV |
Horizontal field of view: 61.0° to 1.8°(wide-tele) Vertical field of view: 35.9° to 1.1°(wide-tele) Diagonal field of view: 68.5° to 2.1° (wide-tele) |
| Focus | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Zoom Speed | Approx. 8.7s |
| Illuminator | |
| Supplement Light Range | Laser distance: up to 800 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -25° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Power-Off Memory | Yes |
| Video | |
| Main Stream |
50Hz: 25fps (2560 × 1440ï¼?920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2560 × 1440ï¼?920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream |
50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream |
50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression |
Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | Baseline profile, main profile, high profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region Of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 192 Kbps(MP2L2) |
| Network | |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, Hikvision SDK |
| User/Host | Up to 32 users, 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Authenticated username and password, MAC address binding, HTTPS encryption, 802.1X authenticated access, IP address filter |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+ |
| Image | |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB WDR |
| SNR | �55 dB |
| Defog | Optical defog |
| Image Stabilization | OIS |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | Up to 24 masks, polygon region, mosaic mask, mask color configurable |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Interface | |
| Video Output | 1.0V[p-p]/75Ω, PAL, NTSC, BNC connector |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC cards, up to 256 GB |
| Audio |
1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarm | 7 inputs, 2 output |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Event | |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, alarm input and output, exception |
| Smart Event | Object removal detection, unattended baggage detection, intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection, audio exception detection |
| Linkage | Preset, patrol scan, pattern scan, memory card video recording, alarm output, send email, notify surveillance center, upload to FTP, smart tracking, NAS video recording |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking |
| Deep Learning Function | |
| Face Capture | Detects up to 30 faces at the same time. Supports detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and outputs the best face picture |
| Road Traffic | Supports vehicle detection (license plate number,vehicle model, and vehicle color recognition) |
| General | |
| Power | 36 VDC, max. 90 W, including max. 18 W for IR |
| Dimension | Φ 293 mm × 422 mm (Φ 11.5" × 16.6") |
| Weight | Approx. 13 kg (28.7 lb) |
| Material | ADC12 |
| Operating Condition | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F), Humidity: â‰?95% |
| General Function | Mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Vandal-Proof Alarm | Yes |
| Wiper | Yes. Rain-sensing auto control |
| Language | 32 languages. English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| Approval | |
| EMC | Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection, ±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line, IEC61000-4-5 |
| Protection | IP67 |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



