HIK DS-2SF8C425MXS-DLW(24F0)(P3) TandemVu 8-inch Panoramic 4 MP 25X DarkFighter Network Speed Dome
Couldn't load pickup availability
Do you have any question about the Products?Contact us now via sales@hikdistribution.com.
![]() |
![]() |
Ask Our Experts Text Chat | Email |
|
Important Information Regarding Order and Pricing
|
Quality Certifications:![]() |
Key Features
- Captures a large area and great details at the same time
- High quality imaging with 4 MP resolution for both bullet channel and PTZ channel
- 24/7 colorful imaging and excellent low-light performance with DarkFighter technology
- Bullet channel tilt adjustable from 7° to 17°
- Secures an expansive area with 25 × optical zoom and 16 × digital zoom
- Expansive night view with up to 30 m white light distance and 300 m IR distance
- Supports deep learning functions
- Water and dust resistant (IP67) and vandal resistant (IK10)
Technical Specifications
| Camera | |
| Image Sensor | [Bullet channel] 1/1.8" Progressive Scan CMOS, [PTZ channel] 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination |
[Bullet channel] Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light, [PTZ channel] Color: 0.0005 Lux @ (F1.5, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.5, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1 s to 1/30000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | [Bullet channel] Color, [PTZ channel] IR cut filter |
| Zoom | [PTZ channel] 25 × optical, 16 × digital |
| Max. Resolution | [Bullet channel] 3840 × 1080, [PTZ channel] 2560 × 1440 |
| Lens | |
| Focus | Auto,semi-auto,manual |
| Zoom Speed | [Bullet channel] No, [PTZ channel] approx. 4.8 s |
| Focal Length | [Bullet channel] 2.8 mm, [PTZ channel] 5.9 to 147.5 mm |
| FOV | [Bullet channel] horizontal field of view: 190° ± 5°, vertical field of view: 50° ± 5°, diagonal field of view: 198° ± 5°, [PTZ channel] horizontal field of view: 58.5° to 3.1°, vertical field of view: 34° to 1.7°, diagonal field of view: 65.8° to 3.5° |
| Aperture | [Bullet channel] F1.0, [PTZ channel] F1.5 |
| Illuminator | |
| Supplement Light Range | [Bullet channel] white light: up to 30 m, [PTZ channel] IR: up to 300 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| PTZ | |
| Movement Range (Pan) | [PTZ channel] 0° to 360° |
| Movement Range (Tilt) | [Bullet channel] 7° to 17°, [PTZ channel] -20° to 90° |
| Pan Speed | [PTZ channel] pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s, preset speed: 240°/s |
| Tilt Speed | [Bullet channel] tilt speed configurable,[PTZ channel] tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 200°/s |
| Proportional Pan | [Bullet channel] No, [PTZ channel] Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset,pattern scan,patrol scan,auto scan,tilt scan,random scan,frame scan,panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset,pattern scan,patrol scan,auto scan,tilt scan,random scan,frame scan,panorama scan,dome reboot,dome adjust,aux output |
| Video | |
| Main Stream | [Bullet channel] 50 Hz: 25 fps (3840 × 1080), 60 Hz: 24 fps (3840 × 1080),[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | [Bullet channel] 50 Hz: 25 fps (1920 × 536), 60 Hz: 24 fps (1920 × 536),[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | [Bullet channel] No,[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression |
Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile,Main profile,High profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711,G.722.1,G.726,MP2L2,PCM,AAC |
| Audio Bit Rate | 32 to 192 Kbps (MP2L2),16 to 64 Kbps (AAC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz,16 kHz,32 kHz,48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Network | |
| API | ISUP,ISAPI,SDK,Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),auto network replenishment (ANR) |
| Protocols | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1X,QoS,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP/IP,UDP,IGMP,ICMP,DHCP,PPPoE,Bonjour,FTP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection,complicated password,IP address filter,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),host authentication (MAC address),watermark |
| Client | iVMS-4200,HikCentral Pro,Hik-Connect |
| Web Browser | IE 10+, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+ |
| Image | |
| Day/Night Switch | Day,night,auto,schedule |
| Image Enhancement | HLC,3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | [Bullet channel] No, [PTZ channel] 120 dB |
| Defog | Digital defog |
| Image Stabilization | EIS |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | [Bullet channel] No, [PTZ channel] Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | [Bullet channel] No, [PTZ channel] 24 programmable polygon privacy masks; mask color or mosaic configurable |
| SNR | �52 dB |
| Supplement Detection | |
| Satellite Positioning | No |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Interface | |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Alarm | 7 input(s), 2 output(s) |
| Audio |
1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%, 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset | Yes |
| Event | |
| Basic Event | [PTZ channel] video tampering alarm,[PTZ channel & bullet channel] alarm input and output, exception |
| Smart Event | [PTZ channel & bullet channel] audio exception detection,[PTZ channel] line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection |
| Alarm Linkage | [Bullet channel] no,[PTZ channel] Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, audible warning, white light flashing, and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Smart Tracking | [PTZ channel] yes |
| Smart Linkage | 3D positioning |
| Deep Learning Function | |
| Multi-Target-Type Detection | [Bullet channel] no,[PTZ channel] Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle |
| General | |
| General Function | mirror,password protection |
| Power | 36 VDC ± 25%, max. 70 W,including max. 6 W for heater and max. 6 W for supplement light of bullet channel, and max. 6 W for heater and max. 15 W for supplement light of PTZ channel |
| Operating Condition | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F). Humidity 95% or less (non-condensing),For speaker: -30 °C to 55°C (-22°F to 131°F) |
| Wiper | Yes |
| Demist | Yes |
| Material | ADC12 |
| Dimension | Ø290 mm × 453.2 mm (Ø11.42" × 17.84") |
| Weight | Approx. 11.5 kg (25.35 lb.) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Approval | |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B),CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015),IC (ICES-003: Issue 7),KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 62368-1),CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017),BIS (IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005),LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU),WEEE (2012/19/EU),Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529-2013),TVS 6000 V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
🌎 Empowering Security Projects Across Latin America
Seamless logistics, climate-ready hardware, and expert support for our partners in Mexico, Brazil, Argentina, and beyond.
Streamlined Customs
We provide complete documentation to ensure rapid clearing at major hubs like São Paulo and Mexico City.
Tropical Climate Ready
IP67/IK10 certified PTZ cameras engineered to withstand heavy rainfall and extreme temperatures.
100% Authentic
Genuine global firmware ensures your systems are secure, up-to-date, and fully supported.
Complete Your Surveillance System
To ensure 24/7 reliability, a high-performance PTZ camera requires a robust backend and professional mounting.
Compatible NVRs
Ensure smooth 4K recording and bandwidth management for your high-speed PTZ feeds.
Browse NVRs →Fixed IP Cameras
Eliminate blind spots by pairing your PTZ with wide-angle fixed-lens network cameras.
View Collection →Brackets & Accessories
Official wall mounts, PoE injectors, and junction boxes for secure PTZ installation.
Get Accessories →



